Mezinárodní účetní standardy IAS/IFRS
Master studies

E - learning k české verzi předmětu Mezinárodní účetní standardy. 

V rámci předmětu se studenti dozvídají o harmonizaci výkaznictví firem kotovaných na veřejných trzích, zejména z pohledu individiuální závěrky.

Tedy nejprve, co jsou IAS/IFRS, US GAAPy, kdo je vydává, jakou cestou se udržuje vysoká kvalita i soulad s nejnovějšími trendy.. Výuka je koncipována také tak, aby se studenti kromě toho, jaká je podstata koncepčního rámce standardů a vybraných standardů (zejména IAS1 - Prezentace účetní závěrky, IAS 2 - Zásoby, IAS 8 - Účetní politky, změna odhadů, opravy chyb, IAS 10 - Události po rozvahovém dni , IAS 16 - Pozemky, budovy, zařízení, IAS 38 - Nehmotný majetek, IAS 36 - Snížení hodnoty aktiv, IAS 23 -Výpůjční náklady, IAS 37 - Rezervy a podmíněné závazky IFRS 16 - Leasingy (IAS17), IAS 40 - Investice do nemoviostí, IFRS 15 -- Výnosy ze smluv se zákazníky,  IFRS 5 - Dlouhodobá aktiva držená k prodeji a ukončované činnosti.“), Vše pro názornost na konkrétních nebo modelových příkladech. Zároveň srovnáno s národní úpravou CZ a naznačeny podstatnější rozdíly IAS/IFRS oproti US GAAP.

Diplomový seminář 1 - DS1
Master studies

Student si v průběhu předmětu zvolí téma a vedoucího diplomové práce, a vypracuje záměr práce, kde využije poznatky z přednášek v souladu s požadavky vedoucího práce. Na základě záměru vypracuje vedoucí práce zadání diplomové práce, které je schvalováno přes UIS (univerzitní informační systém).
V rámci přednášek a cvičení se studenti seznámí s požadavky kladenými na diplomovou práci na PEF MENDELU a s principy psaní odborného textu.
Studijní výstupy:
- student rozumí procesu zadávání závěrečné práce na PEF MENDELU,
- student zná principy provádění výzkumu a využití výzkumných metod,
- student rozumí principům akademického psaní,
- student chápe význam správné práce se zdroji,
- student umí řádně nakládat s použitými zdroji ve vlastním textu.
 

Modely ekonomických časových řad - LS 2024/2025
Master studies

Cílem kurzu je podpora studentů předmětu ENC-MECR Modely ekonomických časových řad v oblasti modelování ekonomických časových řad v programovacím jazyce R. V rámci kurzu studenti naleznou kromě studijních materiálů rovněž cvičné datové soubory obsahující časové řady různé délky s výskytem rozličných anomálií v jejich vývoji a také syntaxe v programovacím jazyce R, v rámci nichž bude vzorově řešen celý postup modelování ekonomických časových řad od volby typu modelu, jeho specifikace a kvantifikace, přes jeho verifikaci až po finální aplikaci ve formě predikce dané časové řady. Po absolvování kurzu by měl být student schopen samostatně zpracovat ekonomické časové řady v programovacím jazyce R za využití pokročilých kvantitativních metod analýzy časových řad s potenciálem jejich využití při zpracování vlastních závěrečných (diplomových, potenciálně i disertačních) prací či v podnikové praxi.

Analýza finančních dat, 2024
Master studies

Studenti absolvováním předmětu získají znalosti aplikace stávajících znalostí finančních disciplín při řešení konkrétních reálných problémů firem i institucí finančního trhu. S využitím analýz reálných dat získají studenti pokročilé dovednosti investičního a finančního rozhodování na základě zpracování  a analýzy velkého množství reálných dat. Získané dovednosti studenti navíc využijí při zpracování empirických analýz ve svých závěrečných pracích. Budou probírány následující okruhy/oblasti:

  1. Zdroje a typy finančních dat, předzpracování a průzkumová analýza dat, transformace dat a ekonomická interpretace transformace dat, interpretace počítačových výstupů, specifika úrokových sazeb (rozsah: 1p+3s)
  2. Identifikace základních vlastností typů finančních dat, jejich specifika, grafická analýza, význam frekvencí v časových řadách a reprezentace panelových dat. Odlehlá a vlivná pozorování, příprava dat. Aplikace v testování hypotézy efektivních trhů, jednoduché varianty transformací složitých dat a jejich propojení (rozsah: 1p+3s)
  3. Praktické problémy při zpracování finančních časových řad, autokorelace, stacionarita a jejich řešení v kontextu kapitálových trhů (velké soubory, vysoká frekvence) a makroekonomických finančních modelů (malé N i t) (rozsah: 1p+3s)
  4. Vybrané problémy finančních časových řad, korelace vs. kauzalita. Modelování dynamiky přenosu šoků. Základní techniky predikce finančních časových řad, význam volatility kapitálových trhů, predikce finančních časových řad prostřednictvím podmíněné volatility (rozsah: 1p+3s)
  5. Finanční analýza podniku s využitím panelových dat: vysvětlovaná variabilita modelu, časová a časově neměnná složka modelu, problémy specifikace modelů, příprava zpracování,   (rozsah: 2p+6s)
  6. Využití behaviorálních faktorů při analýze kapitálových trhů (rozsah: 1p+3s)
  7. Předzpracování velkých dat z finančních výkazů firem a finančních institucí (rozsah: 1p+3s)
  8. Modelování velkých finančních panelových dat, specifické problémy a ukázky, replikace výzkumů. (rozsah: 1p+3s)
  9. Příprava, organizace a zpracování projektů (rozsah: 1p+3s)
  10. Identifikace vlivu nástrojů hospodářské politiky a nerovnováhy na trzích (rozsah: 1p+3s)
  11. Kauzalita versus korelace v panelových datech, rozdíly v rozdílech (rozsah: 1p+3s)
  12. Využití volně dostupných dat z internetu, CAPM ze stažených dat (rozsah: 1p+3s)
Přínos a aplikace meta-analýzy ve finanční ekonomii (rozsah: 1p+3s)